16 اکتبر

بای پس

بای پس

در  بای پس  دو هدف مورد نظر است : اولا فرد غذای کمتری بخورد، ثانیا جذب مواد غذایی کمتر شود.

در این روش دو عمل جراحی بر روی بیمار یک جا انجام می پذیرد. قاعدتا فرد خیلی سریع تر از قبل احساس سیر و پر شدن معده را خواهد داشت ضمن اینکه مواد غذایی کم تری نیز جذب خواهد شد. این عمل ( بای پس ) باعث از بین رفتن 80 تا 100 درصد اضافه وزن می شود.

عمل بای پس معده چیست

 در این روش ناحیه ای از معده با حجم 20 تا 30 سی سی در پائین ناحیه کاردیا یعنی جای که مری به معده اتصال دارد ، به کمک  استپلر ( دستگاه دوخت و منگنه ) جدا و بن بستی شکل می گیرد که تقریبا از دریچه زیرین مری  3 سانتی متر پایین تر است.

 از فاصله حدود 40 تا 50 سانتی متر ابتدای روده باریک ، قوسی از آن جدا شده و بعد با استپلر قطع می گردد. یک انتها را که به سمت بالا و معده است نگه داشته و انتهای دیگر را که به سمت پایین روده است به پاوچ یا همان معده کوچک بالایی دوخته و با استپلر به آن متصل می کنیم. به این عمل در اصطلاح ” آناستوموز” گفته می شود. بعد از آن با اندازه گیری طول این قوس بطرف پائین ، در حدود 100 تا 150 سانتی متر با سر دیگر روده که نگه داشته بودیم آناستوموز می کنیم.

بای پس

چه کسانی کاندید خوبی برای بای پس معده هستند؟

کسانی که BMI  بالا 40 دارند همچنین در رده چاقی درجه 3 یا خیلی زیاد هستند ، بعنوان اساسی ترین روش درمان برای آن ها شناخته می شود. این دسته از بیماران رژیم های غذایی مختلف را تجربه کرده ولی نتیجه نگرفته یا به وزن ایده آل خود نرسیده اند ضمن اینکه پس از خاتمه دوره رژیم درمانی وزن شان به مراتب بیشتر از وزن اولیه ی خود هم شده است.

عوارض بای پس معده

  • کم خونی و استئوپروز بخاطر کاهش جذب فولیک اسید ، آهن ، ویتامین B12  و کلسیم در جریان بعد از عمل بای پس معده ، اثنی عشر و عدم عبورشان از مسیر طبیعی جذب است.
  • جذب نشدن برخی پروتئین ها ، مواد معدنی و ویتامین ها بخاطر محدودیت مصرف یا جذب نشدن کافی آنها
  • مسدود شدن روده بطور کلی بدلیل ندوختن فضای پیترسون و ورود قوسهای روده باریک بداخل این فضا و ایجاد فتق داخلی است. انسداد روده زمانیکه بازوی گوارشی به طور رتروکولیک بالا برده می شود شیوع بیشتری دارد.

 

گروه پزشکی آوین

ابدومینوپلاستی – جراحی زیبایی سینه – جراحی بینی 

 درمان هموروئید – فیشر – آنکوپلاستیک سینه – بای پس معده

درباره نویسنده

پاسخ

2 × 1 =