15 ژوئن

جراحی بینی

جراحی بینی

یکی از جراحی های زیبایی صورت که امروزه در کشور ایران بالاترین متقاضیان را به خود اختصاص داده است ، جراحی بینی است. دلیل اهمیت جراحی بینی این است که بینی در وسط صورت قرار دارد و جزئی ترین عیب و ایراد در آن برجسته به نظر می آید. علاوه بر آن ، زیبایی دیگر اجزای صورت را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.
آنچه که برای فرد حائز اهمیت است ظاهر و نتیجه نهایی بینی است. او تنها به این نکته توجه می کند و جنبه های دیگر جراحی بینی را درنظر نمی گیرد. کوچکترین اختلال در این عضو ممکن است شرایط دشواری برای فرد به وجود بیاورد. این در حالی است که مهم ترین موضوع حفظ سلامت عملکرد بینی است.

جراحی بینی به دو منظور انجام می شود:

  • جراحی زیبایی بینی
  • جراحی درمانی بینی

جراحی-بینی
جراحی های زیبایی بینی به منظور رفع ایرادات ظاهری بینی است.
جراحی درمانی بینی شامل رفع ایرادات مادرزادی ، پولیپ بینی ، انحراف سپتوم و… می باشد.
بعضی از افراد علاوه بر داشتن مشکلات ظاهری دربینی ، مشکلات دیگری از جمله پولیپ ، انحراف تیغه بینی و … دارند. جراحان بینی پیرو مشاوره های قبلی با بیمار به طور همزمان تمامی مشکلات را در صورت امکان درمان می کنند. بینی یک عضو مهم و حساس در بدن است که نقش مهمی در حیات انسان ایفا می کند. اولین مسئله در جراحی بینی که از اهمیت بالایی برخوردار است وضعیت تنفسی فرد است.

آنچه که نتیجه جراحی بینی ( رینوپلاستی ) را تضمین می کند:

  1. تخصص و تجربه جراح بینی و عملکرد آن
  2. تکنیک های به کار گرفته شده در جراحی بینی
  3. نکاتی که قبل از جراحی بینی باید مورد توجه و بررسی قرار بگیرد :
  4. 6 تا 8 ساعت قبل ازجراحی ناشتا باشید.
  5. اگر در حال مصرف دارو حتی گیاهی هستید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
  6. دوهفته قبل و بعد از جراحی ازکشیدن سیگارخودداری نمائید.
  7. اگر احیانا دچارسرماخوردگی ویروسی شدید، توصیه می شود زمان عمل را به تعویق بیاندازید.
  8. ازمصرف آسپرین و داروهای مشابه ایبوپروفن یک هفته قبل ازعمل بینی خودداری نمائید. این قبیل داروها باعث افزایش خطر خونریزی می شوند.

سن مناسب عمل زیبایی بینی :

جراحی بینی بعد از سن 18 سالگی محدودیتی ندارد. جراحی بینی در افراد مسن نیز با تایید از سوی پزشک و مشاوره قلب امکان پذیر است.

انواع روش ها در عمل جراحی بینی :

جراحی بینی به روش باز و بسته انجام می شود. این دو روش با یکدیگر متفاوت اند. تنها تفاوت جراحی بینی به روش بسته و باز در برشی است که روی کلوملا ایجاد می شود.

عملکرد جراحی بینی درروش بسته : همه برش ها در داخل بینی ایجاد می شود. این کار بدین منظورانجام می گردد که به اسکلت بینی دسترسی پیدا شود.

عملکرد جراحی بینی در روش باز : علاوه بر برش های روش بسته ، بین سوراخ های بینی ( روی کلوملا ) برش ظریفی ایجاد می شود. بنابراین می توان پوست روی اسکلت بینی را به راحتی بلند کرد.

تفاوت های جراحی بینی در روش باز و بسته :

در روش باز، جراح بینی بهتر می تواند به ساختمان درونی بینی دسترسی پیدا کند و تغییرات را انجام دهد. درواقع می توان گفت دید پزشک باز است. از این روش بیشتر در جراحی بینی های سخت استفاده می شود. همچنین گرافت گذاری در بینی و جراحی بینی ثانویه نیز به این روش انجام می شود.
درحالی که در روش بسته دسترسی به اسکلت داخلی بینی به راحتی امکان پذیر نیست و محدود است. بینی بعد از جراحی به سرعت ترمیم می شود و جای زخم در آن دیده نمی شود و تورم کم است. هم چنین زمان عمل نسبت به روش باز کوتاه ترخواهد بود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

تا 48 ساعت اول بعد از عمل ازکمپرس سرد به منظور کاهش ورم ناشی از جراحی بینی استفاده کنید.
داروهای تجویز شده را تا پایان دوره مصرف کنید.
در هنگام استراحت از دو بالش زیر سرتان استفاده کنید تا سر از بدن حدود 45 درجه بالاتر باشد.
در مدتی که اسپیلنت بر روی بینی تان هست مراقب باشید تا خیس نشود.
تا شش هفته از انجام فعالیت و ورزش های سنگین اجتناب کنید.

درباره نویسنده

جراحی لاغری شکم | لاغری با وایزر
ابدومینوپلاستی | جراحی شکم | جراحی بینی | گروه پزشکی آوین با انجام خدمات جراحی زیبایی همچون ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم ، جراحی زیبایی سینه ، جراحی بینی و… و خدمات درمانی همچون درمان هموروئید ، فیشر ، آنکوپلاستیک سینه ، بای پس معده و … در خدمت عزیزان میباشد

One thought on “جراحی بینی

پاسخ