23 اکتبر

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

همانطور که می دانید مراقبت های بعد از جراحی بینی بسیار حائز اهمیت هستند.

از این رو توجه به نکات زیر شما را برای عمل جراحی زیبایی بینی راهنمایی کرده و می تواند به سوالات احتمالی شما در مورد جراحی بینی پاسخ دهد. در صورتی که سوالی در ذهن شما باقی ماند، می توانید با جراح بینی خود مطرح نمایید.

ورم بعد از عمل بینی :

وجود تورم در نزدیکی ناحیه ای که عمل جراحی روی آن صورت گرفته در هر نوع عمل جراحی اعم از ساده و پیشرفته امری بدیهی است.

اگر بینی از داخل و خارج همزمان مورد جراحی قرار گیرد، و یا هدف از جراحی بینی بهبود تنفس باشد، میزان تورم افزایش خواهد یافت.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

رعایت موارد زیر به عنوان مراقبت های بعد از جراحی بینی برای بهبود سریعتر ورم بینی و صورت مفید خواهد بود:

  • حتی الامکان سر خود را زیاد پایین نیاورید. در خصوص نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی ، تا 2 هفته از دو بالش برای بالاتر آوردن سر خود نسبت به سطح بدنتان استفاده کنید.
  • از کمپرس یخ برای کاهش تورم بینی ، صورت و کبودی اطراف چشم ها استفاده کنید. توجه داشته باشید که این کار تنها در 48 ساعت اول بعد از عمل بینی برای رفع ورم و کبودی موثر است و پس از آن بیشتر نقش تسکین دهنده ی درد را دارد.
  • به مدت 48 ساعت از خم شدن و جابجایی و بلند کردن اجسام سنگین اجتناب نمایید. این کار برای جلوگیری از تورم و افزایش فشار خون موثر بوده و احتمال خونریزی را کاهش می دهد.
  • از بالا کشیدن بینی به مدت یک هفته و فین کردن به مدت دو هفته پس از عمل جراحی بینی خودداری کنید. مکش حاصل از بالا کشیدن بینی باعث ورم بیشتر بینی شده و فین کردن نیز میتواند خونریزی را به همراه داشته باشد.

شستشوی بینی بعد از عمل :

برای شستشوی بینی بعد از عمل جراحی ، استفاده نمودن از سرنگ به عنوان بهترین روش مطرح است. پس از عمل جراحی بینی تا سه هفته استفاده از قطره های بینی کافی است و پس از آن میتوانید با سرنگ بینی خود را بشویید.

در رابطه با مسائل مربوط به حفظ پاکیزگی به نکات زیر توجه نمایید:

از دستمال یا دست خود برای خاراندن و تمیز کردن سوراخ ها و قاعده ی بینی استفاده نکنید. با این کار موجبات تشدید تورم بینی ، خونریزی و تغییر شکل غضروف بینی را فراهم می آورید. در صورت ادامه یافتن ترشحات بینی ، از گاز رول شده درون بینی خود استفاده کنید.

در صورت ایجاد موکوز خشک شده یا زخم دلمه بسته در داخل یا اطراف سوراخ های بینی، از هیدروژن پراکسید برای تمیز کردن ناحیه ی مذکور استفاده کنید.

در خصوص بخیه های جذبی در قاعده ی بینی ، آن ها را روزانه 4 مرتبه با هیدروژن پراکسید تمیز کرده و بخیه ها را با آکوافور یا وازلین چرب کنید. از آکوافور برای مرطوب کردن بخیه های داخل سوراخ های بینی استفاده کنید.

به یاد داشته باشید چربی ای که توسط غدد پوست پس از برداشتن پانسمان ترشح میشود باید روزانه دو بار تمیز شود. زیرا باقی ماندن این چربی باعث تورم طولانی مدت بینی می شود.

استفاده از عینک پس از عمل جراحی بینی :

استفاده از عینک در صورت وجود گچ بر روی بینی بلامانع است. پس از برداشتن گچ ، به مدت 6 تا 8 هفته عینک نباید روی پل بینی قرار بگیرد.

دقت کنید فشار حاصل از عینک بر روی بینی میتواند باعث تغییر شکل آن شود، لذا میتوانید عینک را به پیشانی خود چسبانده و یا بر روی استخوان گونه قرار دهید. از روز بعد ازعمل جراحی بینی می توان از لنز طبی استفاده نمود.

گروه پزشکی آوین

ابدومینوپلاستی – جراحی زیبایی سینه – جراحی بینی 

 درمان هموروئید – فیشر – آنکوپلاستیک سینه – بای پس معده

 

درباره نویسنده

جراحی لاغری شکم | لاغری با وایزر
ابدومینوپلاستی | جراحی شکم | جراحی بینی | گروه پزشکی آوین با انجام خدمات جراحی زیبایی همچون ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم ، جراحی زیبایی سینه ، جراحی بینی و… و خدمات درمانی همچون درمان هموروئید ، فیشر ، آنکوپلاستیک سینه ، بای پس معده و … در خدمت عزیزان میباشد

پاسخ